Debian 5.0 “Lenny”

Òpùblikòwóné w: Debian,Wkół kaszëbsczégò Linuksa — Tadżi: — Mark @ 11:54 pp 15 grom. 2009 Dopòwiescë (0)

Debian GNU/Linux 5.0 bëł zapòwiadóny na wczora, wzérając równak na wnet dwa lata robòtë nad nowim wëdôwkã ti distribùcëji nie je to doch straszné spòzdnienié.

Lubòtnicë Debiana bãdą na gwës z niegò rad. Mómë do zladënkù distribùcëjã dlô wielu wszelejaczich architekturów, jakô zamëkô w se stabilny ë zaktualniony zestôwk softwôrë (jądro 2.6.26, X.org 7.3, Gnome 2.22).  Z nowinów, jak na Debiana, mómë graficznegò instalownika, z jaczim mòże lżi winstalowac tã distribùcëjã, chòc ni mómë w nim wicy mòżnotów jakno w tribie tekstowim.

Standardowò instalëje sã nama graficzné òkrãżé Gnome, a pùlt òstôł w nim baro dopasowóny rozłożeniém menu na to co znómë z Ubuntu. Òkrãżé KDE zamkłé w Debianie “Lenny” to 3.5.10 (zamëkô w se kaszëbsczi jãzëk)- sparłãczoné je to z tim, że przed zamrożeniém softwôrë jaką zamëkô w se Debian, KDE 4 nie bëło dosc dla ni stabilné – mòże równak doinstalowac téż wersëjã 4.2.

Mùltimedialnota Debiana je terô ju przërónywalnô do Ubuntu, co téż je dobrą nowiną.

Debian GNU/Linux 5.0. “Lenny” je pierszim stabilnym wëdôwkã ti distribùcëji jaczi zamëkô w se standardowò kaszëbsczi jãzëk.


Nen wpisënk òstôł dodóny w nie., 15, grom., 2009 ò 11:54 pp ë nalôzł sã w dzélu Debian, Wkół kaszëbsczégò Linuksa. Mòżeta dozérac nen wpisënk dzãka pòwrózkòwi RSS 2.0. Mòżeta òstawic dopòwiesc , abò trackback ze swòji starnë.

Dodôj do załóżków

Felëją dopòwiescë »

Felëją narô dopòwiescë.

Pòwrózk RSS do tegò wpisënka. URL sygnalu TrackBack

Dodôj dopòwiesc