Radio Niepokalanów ò infòrmatice pò kaszëbskù

Òpùblikòwóné w: Òglowé nowinë — Mark @ 7:52 pp 10 stru. 2007 Dopòwiesców (7)

Radio NiepokalanówRadio Niepokalanów òpùblikòwało na swòjëch starnach krótczi tekst “Informatika po kaszubsku” w jaczim òdsëlô téż na naji starnë pisząc, że zamëkają òne w se wnet wszëtczé wiadła w kaszëbsczim jãzëkù, co nie do kùnca je prôwdą, pùblikùjemë tekstë blós pò kaszëbskù ë jak narô to na gwës tak òstanie (wëjimkã są tuwò dopòwiescë do tekstów). Nimò tegò fejn, że zaczekawienié kaszëbską tématiką w nowëch mediach nalazło swój plac téż na “Mòdrëm graniu”. Prôwdą je, że Kaszëbsczi Linux òstôł baro fejn medialno przëjãti, je òn równak wëpadkòwą rëchliszëch robòtów ë tak pò prôwdze to mëszlã, że ceszi to całé karno lëdzi co przez slédny lata mô, dzejając w rozmajitëch kaszëbskòjãzëcznëch ùdbach (ë nië le blós), starã ò to bë pòkôzac kaszëbiznã z ti prawie starnë ò jaczi mało chto wie, a do jaczi sã òna tak samò dobrze nadôwô jak kòżdi jinszi jãzëk.
Króm tegò dolmaczënk taczégò òkrãżô jaczim je KDE, zamëkô w se różnoraczé dolmaczënczi, w tim téż przezérnika (Konqueror) czë téż editorë tekstu (Kate) ë gwës téż dlôte je to jak narô nôwikszô infòrmaticznô kaszëbskòjãzëcznô pòjimizna ë stadka taczé, a nie jinszé nią zaczekawienié.


Nen wpisënk òstôł dodóny w sob., 10, stru., 2007 ò 7:52 pp ë nalôzł sã w dzélu Òglowé nowinë. Mòżeta dozérac nen wpisënk dzãka pòwrózkòwi RSS 2.0. Mòżeta òstawic dopòwiesc , abò trackback ze swòji starnë.

Dodôj do załóżków

7 dopòw. »

 1. Felów to tam dô wicy, le mést taczé je prawò mediów a téż dlô lëdzy nie sparłãczonëch z deją ôpen-ùdbów je równo czë dolmaczënk tikô sã ti czë jiny distribùcëji, czë téż mòże òkrãżégò… Jakbë na to nie zdrzëc, to baro fejn, że naju robòta je témã artiklów 🙂

  Dopòwiesc przez Michôł — stru. 10, 2007 @ 10:48 pp

 2. Jo, to prôwda, że je tam wile wicy felów (zdrzë na mòje nôzwëskò 🙂 , a to szło letkò skòrëgòwac eżlë ju aùtor pisôł n.p. ò K-Meleonie ), le jô ju nie chcôł sã tegò za baro czepiac – sóm wiesz jak to dzejô. Je téma ë je nót chùtkò ò ni cos napisac, to robi sã ùproszczenia ë cos co mô bëc ji zgłãbieniém taczim wcale sã nie stôwô. Równak fejn, że różnoraczé media ò tim piszą ë do tegò bez złoscë – to baro pòzytiwne.

  Dopòwiesc przez Mark — stru. 11, 2007 @ 12:48 dp

 3. Witam!
  Symetrycznie, jest mi również bardzo miło, że moja praca idzie w świat. :]
  A co do nazwiska, to wpadłem na małpowaniu z innych. Literówkę zrobiła Gazeta.pl: http://serwisy.gazeta.pl/metro/1,75934,3849600.html
  i za nią Dobreprogramy.pl: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5788
  Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju!
  Jakub Kierzkowski, autor artykułu i audycji w Radiu Niepokalanów

  Dopòwiesc przez Jakub Kierzkowski — stru. 12, 2007 @ 9:02 pp

 4. Panie Jakubie, co do nazwiska to w sumie już przywykłem (prawie 42 lata je noszę) – tu nawet wersję kaszubskojęzyczną niektórzy starają się pisać z gramatyczną poprawnością, czyli też z “y” na miejscu “i”. Co do niego i ogólnych informacji to napewno lepszym źródłem byłaby tu Dragonia niż GW ;-).

  Dziękujemy za dobre słowo i pozytywny odbiór.

  Dopòwiesc przez Mark — stru. 12, 2007 @ 9:13 pp

 5. Jakub, nie Jerzy.
  I jesteśmy kwita.

  Dopòwiesc przez Jakub Kierzkowski — stru. 12, 2007 @ 9:31 pp

 6. Oj, a mówiłem żonie, żę wzrok mi słabnie 😉
  Przepraszam, poprawiłem i pozdrawiam serdecznie.
  Marek

  Dopòwiesc przez Mark — stru. 12, 2007 @ 9:41 pp

 7. To jesz fejn bë bëło sprostowac, że dolmaczënk naczął sã òd Ubuntu 6.10. Wersëjô 7.04 mòże dolmaczëc òd dzysô (12.03), téj nick jesz ma nie mòglë henë robic a co dopierzë skùńczëc 😉 Wôrt je téż pòdsztrichnąc, że do kùńca dolmaczënkù nëch “systemòwych paczétów” (to téż fela, dolmaczëmë “wiadła òkrãżégò KDE”, “pl. komunikaty srodowiska KDE” a nié “systemòwé paczétë”) mómë baro dalëk chòc co dzéń to jesma blëżi kùńca 🙂

  Dopòwiesc przez Michôł — stru. 12, 2007 @ 9:48 pp

Pòwrózk RSS do tegò wpisënka. URL sygnalu TrackBack

Dodôj dopòwiesc